I ett diskussionsprogram i finsk tv oroar sig ledande personer inom undervisning för sjunkande inlärningsresultat hos elever i grundskolan. Man listar också några av de troliga orsakerna till den här negativa trenden.
- Läsfärdigheten har försämrats. God läsfärdighet är grunden till all inlärning. En aktiv läsare har ett försprång på minst ett år.
- Motivationen hos eleverna har dalat.
- Man kräver inte längre lika mycket av eleverna som förr.
- Lärarna borde få arbetsro, få ägna sig åt jobbet att undervisa och slippa en massa byråkratiskt jobb.
I ett reportage i Hufvudstadsbladet 19.2 från en högstadieskola i Esbo kommer tre lärare med tre råd till alla elever som vill klara sig bra i skolan: ”Läsa, läsa och läsa. Det spelar inte så stor roll vad man läser, det viktiga är att man gör det. – Vi märker snabbt vilka elever som läser böcker på sin fritid, de klarar sig över lag bättre i alla ämnen. Man märker också för vilka barn föräldrarna har läst när de var små – de har ett mycket rikare ordförråd, har lättare att hitta rätt ord och klarar sig också oftare bra i andra ämnen än enbart i modersmål och finska.”
Som avslutning på det här inlägget vill jag som körmänniska länka till Jean Sibelius Finlandia – hymn i en körversion. Sibelius komponerade stycket 1899 och körversionen är från slutet av 30-talet. Texten i den tredje versen är synnerligen aktuell! Här en ytterligare version för den som vill lyssna på Finlandia-hymnen i ett mycket förnämt framförande med professor Leif Segerstam som dirigent.
Varma hälsningar,
Kjell